Spread the love

Новиот албум на Шакира, „Las Mujeres Ya No Lloran“, на превод значи (Жените не плачат повеќе).

По Долгоочекуваното враќање на Шакира и првиот албум по седум години е подготвен да биде саундтрак на сила за слушателите ширум светот.                                                                           Еве сè што веќе знаеме, вклучувајќи ја и листата на песни од 17 песни.

„Таа Волкот“ се враќа.

Шакира ја поставува сцената за нејзиното со нејзиниот последен албум полн со песни кои ги поттикнуваат жените, Las Mujeres Ya No Lloran (Жените повеќе не плачат),                        кој  е пуштен во на 22 март.

Las Mujeres Ya No Lloran ќе биде нејзино прво издание на албум по седум години, по успехот на Ел Дорадо во 2017 година, и клучна година дефинирана со шпекулациите во печатот по нејзината разделба и финансискиот случај со голема публицитет.

Во една срдечна објава на Инстаграм, Шакира сподели: „Мојот нов албум, кој излегува на 22 март, е оној што го создадов заедно со сите вас, мојата глутница волци кои беа тука за мене на секој чекор од патот“.

Албумот ветува дека ќе биде доказ за колективниот дух и заедничкото патување со кругот на жени кои биле нејзиниот систем за поддршка.                                                                                      Тоа е тема присутна низ нејзината дискографија и истакната со песни како што е „Таа Волк“ (2009), која првпат и го доби прекарот „Ла Лоба“ (што значи „Таа Волк“ на шпански).

Las Mujeres следи транспарент 12 месеци за колумбискиот пејач/текстописец роден во Баракила, кој вклучуваше латински Греми за песната на годината и изложба во музејот ГРЕМИ.

Со кариера која постојано се наоѓа на врвот на топ листите и соборува рекорди почнувајќи со нејзиното меѓународно деби во 2001 година, трикратната победничка на Греми и „Кралица на латинската музика“ останува огромна сила. Las Mujeres Ya No Lloran на Шакира не е само уште еден албум; тоа е поглавје во тековната сага за уметничка еволуција и личен раст.

 

Од 17-те нумери на албумот пред зачувување, седум веќе го оставија својот белег како синглови, вклучувајќи ги „Copa Vacía“ и „Shakira: Bzrp Music Sessions, Vol. 53“.                              Последната песна и го донесе Латински Греми за песна на годината на Латински Греми во 2023 година.

Следната листа на песни беше објавена на 29 февруари, со нови соработки со Cardi B, Rauw Alejandro, Bizarrap, Grupo Frontera, Tiësto и други.

1. Puntería x Cardi B

2. La Fuerte x Bizarrap

3. Tiempo Sin Verte

4. Cohete x Rauw Alejandro

5. (Entre Paréntesis) x Grupo Frontera

6. Cómo Dónde y Cuándo

7. Nassau

8. Última

9. Te Felicito x Rauw Alejandro

10. Monotonía x Ozuna

11. Bzrp Music Sessions, Vol. 53

12. TQG x Karol G

13. Acróstico x Milan + Sasha

14. Copa Vacía x Manuel Turizo

15. El Jefe x Fuerza Regida

16. Bzrp Music Sessions, Vol. 53 (Remix Tiësto)17. Punteria (Vinyl Version)

 

 

Loading


Discover more from EU Romapress

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Discover more from EU Romapress

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading