Spread the love

Марица Михајловиќ и нејзиниот сопруг Далибор утрово биле во полициска станица каде дале изјава во врска со трагедијата што го потресе нивното семејство, пишува Телеграф .
Тие изгубија новороденче.
Претходно, Министерството за здравство испрати инспекција во Општата болница во Сремска Митровица , во чие породилно одделение се породи Марица Михајловиќ, а чие бебе подоцна почина.
Во оваа болница е започнат внатрешен надзор, а во оваа установа веднаш вчера била испратена здравствена инспекција.


Марица Михајловиќ доживеа хорор во породилиште . Тепањето, заканите и навредите не биле она што таа очекувала да ја пречека на породилната маса, а смртта на детето зел данок.
Таа беше примена во Општата болница во Сремска Митровица на 11 јануари, една недела по нејзиното назначување. На дванаесетти сабајле оди на преглед, и велат дека плодовата вода е заматена и почнуваат со индукција. Меѓутоа, бидејќи не се отворила доволно за да се породи, околу 17 часот лекарот ја известил дека мора да направи царски рез и оттогаш почнале најлошите животни часови за оваа млада жена.

„Поминува времето, нема доктор, во 18 и 20 часот доаѓа и решава да ме породи природно, акушерките му велат дека тоа не менува ништо и дека морам да направам царски рез. Сепак, остана на својата одлука бидејќи направи преглед и виде дека ништо не се сменило и дека бебето е се уште многу високо и не може да се спушти во карлицата – изјави Марица.
Мачена и без сила и даваат кислород, но бебето и понатаму не мрда од каде било, Марица почнува да го моли докторот да ја породи со царски рез и да го спаси детето, а потоа, како што тврди, страшното малтретирање започнува.
И покрај тоа, барам само да ми го спаси детето – низ солзи рекла Марица. Кога конечно почнало породувањето, како што вели Марица, докторот видел дека бебето не може да се роди, и дал анестезија и се обидел насилно да ја породи.


Откако виде дека бебето не може да го пушти, почна да скока по мојот стомак и да ме стиска, ми го скрши реброто и останав без здив, а на крајот и свеста. Тогаш бебето се заглавило во карлицата и повраќало од големиот притисок и сето тоа бебето го голтнало со плодовата вода
За жал, иако детето можело да внесе кислород, не можело да дише и се создале меурчиња во белите дробови, а потоа срцето престанало да работи. Лекарите ја реанимираат, ја ставаат на медицинска опрема и веднаш ја транспортираат во Нови Сад.
– Бебето беше живо само неколку часа, ме повикаа следниот ден околу 13 часот и ми кажаа дека починала. И мозокот и бил оштетен, да преживеала ќе имало последици – раскажала очајна Марица.

По страшното искуство што го доживеала со докторот, Марица решила својата трагедија да ја сподели со своите сограѓани за да ги предупреди, но ја контактирале голем број жени кои имале многу слично искуство.
-Ме контактираше жена, во 2022 година го доживеа истото, бебето и почина по 3 месеци – тврди Марица.
Таа и нејзиниот сопруг Данијел апелираа до сите институции да го истражат овој случај и да го отпуштат докторот.

линк од целата објава :

https://24sedam.rs/drustvo/vesti/274871/zastitnik-gradana-pokrenuo-postupak-zbog-smrti-novorodenceta/vest

 

Loading


Discover more from EU Romapress

Subscribe to get the latest posts to your email.

Discover more from EU Romapress

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading