Spread the love

Бајрам Мамутовски, боксер на БК „Куманово 84“ освои златен медал на Балканското првенство за јуниори и младинци во Романија, откако во финалето го победи Бадеа Драгош од Романија.

„Се исполнија нашите очекувања по толку години во Куманово да се вратиме со златен медал од едно меѓународно натпреварување. Мамутовски беше супериорен во однос на неговиот противник и заслужено го освои медалот“, изјави тренерот Самет Салиевски.

Во својата категорија 48 кг. претходно Мамутовски во полуфиналето го совлада Молдавецот Лон Плинга со 5:0.

Муратовски годинава имаше сребрен медал на меѓународен турнир во Бања Лука, а беше прогласен за најдобар боксер на турнир во Лесковац.

Целиот текст е превземен од Kumanovo news.mk

од следниот линк:

https://www.kumanovonews.mk/vesti/bajram-mamutovski-osvoi-zlaten-medal-na-balkansko-prvenstvo-vo-romanija?fbclid=IwAR2Ui7GosVfWkidiX99P-yO7NwpmzRKP23q2RuqKFBVvz_pSw2ULDPITBMo

 

Loading


Discover more from EU Romapress

Subscribe to get the latest posts to your email.

Discover more from EU Romapress

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading