Spread the love

Не можам да и кажам на мајка ми, таа е болна, не би преживеала“, се тресе од очај четириесет и петгодишната жена во станбениот дом на Билина. Нејзиниот брат Станислав Томаш, една година постар, почина во саботата за време или непосредно по полициската интервенција. Симона Томашова плаче. Таа само што се вратила од полициски распит. Таа сакаше да го види телото на нејзиниот брат, но тие не и покажаа дека тој е на обдукција. Таа сакаше да поднесе кривична пријава до полицијата бидејќи е убедена дека полицијата ја предизвикала смртта на нејзиниот брат, но полицијата одбила да ја запише со неа. „Ме прашаа дали е агресивен, дали има проблеми со него. Тие сакаат да го фрлат кон него, дека тој е виновен што почина “, рече таа исплашена, но потоа гневот ја обзема. „Тие мислат дека можат да си го дозволат тоа затоа што сме Цигани, но јас нема да дозволам да се случи тоа, тие убија човек, тој сè уште можеше да живее! Требаше да му стават лисици, да го одведат до станицата ако направи нешто,

Две видеа

Постојат две видеа од настаните во саботата во кои животот го загуби Станислав Томаш. Првиот е објавен од еден од жителите на куќата во улицата U Hřiště, пред кој се случила полициска интервенција, а го има на веб-страницата Romea.cz . Оригиналното видео објавено на Фејсбук го избриша неговиот автор. Од оваа гледна точка, веројатно од првиот кат, може да се види како полицаец клечи на човек кој се обидува да вреска и клечи на него неколку минути. Тогаш клекнатиот човек замолкна и престана да се движи.

Преку нивните портпароли и социјалните мрежи, полицијата ја соопштува нивната верзија на приказната и користи аргументи за оцрнување на починатиот.

Видеото објавено подоцна, најверојатно, било снимено и од некој од прозорецот на куќата или од балконот, од улицата Дубска, што е зад аголот. На ова видео, едниот човек лежи на земја, а другиот трча околу него. Еден човек кој лежи на земја станува и трча прво против другиот човек, а потоа кон белиот автомобил, кој е паркиран на улица, и го удира неколку пати со раката. Второто видео беше објавено од полицијата откако бран критики беше обвинет за смрт при полициска интервенција. Требаше да послужи како образложение дека постапката е неопходна во формата во која се одвиваше.

Полицијата ги отфрла сите тврдења дека интервенцијата била несоодветна или дури и интервенираниот полицаец би убивал на самото место. „Во саботата, пред 15 часот, полицијата беше испратена на улицата Дубка врз основа на телефонско соопштение, каде што двајца мажи требаше да се напаѓаат едни со други, кои исто така оштетуваа странски автомобили. Откако патролата пристигнала на местото на несреќата, полицијата пронашла маж без кошула како лежи на земја во улицата У Хаџити, кој имал очигледни повреди. Само што му пришла полицијата, тој станал агресивен, ги нападнал и им предизвикал гребаници гризејќи колега “, изјави портпаролот на полицијата Даниел Витек. Според портпаролот, полицијата морала „да употреби присилни средства против агресивниот човек и да го повика брза помош. Човекот бил ставен под грижа на спасувачите, потоа се срушил во брза помош, и покрај реанимацијата, неговите витални функции не можеле да бидат обновени.

Околностите за целиот случај сега ги испитуваат форензичарите и персоналот за внатрешна контрола. Во меѓувреме, полицијата веќе ги има резултатите од судската обдукција, која, според портпаролот, ја исклучила врската помеѓу смртта и операцијата што му претходела на притворањето на осомничениот. „Според прелиминарниот извештај за обдукција, човекот беше осомничен дека е погоден од странска супстанца од линијата на амфетамин, а за време на обдукцијата се откриени патолошки промени во коронарните артерии на срцето“, заклучува полицискиот портпарол Витек. Со цел да ја убеди јавноста во исправноста на нивното постапување, полицијата го идентификува како рецидевит односно тежок наркоман.

Ова не беше тој

Прво ја баравме Симона Томашова. На крајот, ни помогна 15-годишно момче кое го познаваше нашиот водич, Јошка Микер: „Вие емитувавте, нели?“, Праша изненадено кога го виде. Тој наиде на изјавата на Јожек, која ја објави на Јутјуб . Јошка разговараше со него и момчето нè доведе до сестрата на починатиот.

Тргнавме кон станбениот имот во Билина од местото на смртта на Томаш, сега со почит украсено. Неговите братучеди и други луѓе што го познаваа тврдат дека на видеото објавено од полицијата не се гледа истата личност што подоцна ја уапсиле. Изгледаше поголем и помлад од Станислав Томаш. Неговата сестра не беше сигурна кога го погледна видеото, но во тоа време очигледно беше шокирана. Таа ја потресе не само веста за смртта на нејзиниот брат и полициското испрашување, туку и првото видео кое кружеше на Интернет: „Не спијам ноќе, сè уште ми игра во главата, секогаш го гледам како лежи таму врескајќи за помош. “тие одиграа второ видео објавено од полицијата, не можејќи со сигурност да кажат дали е нејзиниот брат или не. Ги гледаше очајно и постојано прашуваше: „Зошто не може да му го види лицето?“ Таа не го потврди неговиот идентитет, но ниту таа не го негираше тоа.

Лесно ја пронајдовме улицата каде што беше снимено видеото, на кое најверојатно се судираат двајца мажи и еден од нив (очигледно Станислав Томаш) удира во автомобил со тупаница. Тоа е улицата Дубба, каде што автомобилот стои на ниво на улицата Хорничка. Тој сè уште е на истото место, ја има истата регистарска табличка. Засега не знаеме дали покојниот Станислав Томаш оштетил други автомобили, но белиот автомобил „Хјундаи“ се чини неоштетен.

Зошто толку многу луѓе од околината на Станислав Томаш мислат дека тој не е личноста што станува на земја во видеото, а потоа оди и го удира неговиот автомобил неколку пати? „Да, тој правеше глупави работи, дури седеше и во затвор, но последните години се обидуваше, не земаше дрога, дури се вработи и мораше да добие нова работа и стан“, велат неговите познаници кажи за него. Сите се согласуваат дека тој живее уредно, напорно се обидува во последно време и оваа идеја е во спротивност со она што го видоа на видеото објавено од полицијата. Се среќаваме и со неговиот колега, кој го потврдува она што другите колеги го кажаа за него: дека одел редовно на работа и ги исполнувал сите свои должности. Благодарение на неговата сигурност, тој дури мораше да добие ново место во Млада Болеслав, каде што исто така ќе има услужен стан, што се совпаѓа со она што го пренесуваат другите медиуми (веројатно од истите извори). Сликата на човек

На видео објавено од полицијата, на прв поглед може да изгледа дека тој е под дејство на алкохол или дрога, но во исто време воопшто не е јасно што се случило претходно и што следело после тоа. Тоа е многу кратко парче настани и човекот можеше да лежи на земја и затоа што некој го фрлил кон неа. Не е јасно што точно се случило. Верзијата на пријатели и далечни роднини е дури дека тој се скарал со некој што крадел автомобил на паркингот во Алберт и се обидувал да го спречи во тоа и дека полицијата подоцна го збунила за сторителот. Пријатели и роднини на починатиот исто така споменуваат дека тој земал траммал, лек против болки и имал проблеми со срцето.

Две верзии

До неодамна, Станислав Томаш живееше со неговиот пријател, но се роди неговото второ дете, така што тој повеќе не сакаше да зафаќа простор во станот. Затоа се пресели во блиската шумичка, каде што спиеше во шатор. И од оваа причина, понудата за ново работно место за кое беше врзано домување беше толку важна за него. Сестра Симон го опишува и неодамнешното однесување на нејзиниот брат како добро и стабилно. „Не ни знаевме дека спие во шума, отиде чист, секогаш ни носеше набавки на храна кога доаѓаше да ме посети мене и мајка ми, немаше никакви проблеми со него, одеше редовно“, неразбирливо одмавнува со главата на она што се случи, Симон.

Додека полицијата ја соопштува својата верзија на приказната преку нивните портпароли и социјалните мрежи, користејќи аргументи кои го оцрнуваат починатиот, како што е рецидив и наркоман, жителите на куќата пред интервенцијата не сакаат да зборуваат. Тој е исплашен. „Тие ни рекоа дека можеме да одиме во затвор до три години, кога разговаравме за тоа со некого, моравме да потпишеме таков труд“, објаснуваат тие. Општата тајност требаше да се потпише на хартија, полицијата требаше да ја даде уста за три години затвор. Даниел Витек, полициски портпарол на Теплице, одби да коментира дали се точни овие тврдења, наведувајќи дека „полициските службеници започнале кривична постапка за ова прашање и постапуваат строго во согласност со законот за кривична постапка“. И покрај стравувањата од проблеми со полицијата, некои локални жители сепак треба да кажат нешто малку подоцна. „Луѓето нè обвинуваат што не сме интервенирале“, вели еден од жителите на куќата. „Дека требаше да сториме нешто, се залагаме за него и не дозволуваме полицаецот да клечи на вратот, но се плашев дека не сакам да умрам. Ако застанав за него, тие исто така можеа да ме соборат на земја и да клекнат на колена. Пристигна и единицата за интервенција “, вели очевидецот, додавајќи дека полицаец и спасувач го однеле беспомошното тело до брзата помош. „И во таа амбуланта, полицаецот ги соблече лисиците, го видовме тоа пред да го затворат и да заминат. Зошто би го сторил тоа ако беше жив? “Прашува сведок кој, како и другите соседи околу него, е убеден дека видел како човек умира на улица. Не сакам да умрам. Ако застанав за него, тие исто така можеа да ме соборат на земја и да клекнат на колена. Пристигна и единицата за интервенција “, вели очевидецот, додавајќи дека полицаец и спасувач го однеле беспомошното тело до брзата помош. „И во таа амбуланта, полицаецот ги соблече лисиците, го видовме тоа пред да го затворат и да заминат. Зошто би го сторил тоа ако беше жив? “Прашува сведок кој, како и другите соседи околу него, е убеден дека видел како човек умира на улица. Не сакам да умрам. Ако застанав за него, тие исто така можеа да ме соборат на земја и да клекнат на колена. Пристигна и единицата за интервенција “, вели очевидецот, додавајќи дека полицаец и спасувач го однеле беспомошното тело до брзата помош. „И во таа амбуланта, полицаецот ги соблече лисиците, го видовме тоа пред да го затворат и да заминат. Зошто би го сторил тоа ако беше жив? “Прашува сведок кој, како и другите соседи околу него, е убеден дека видел како човек умира на улица.

Прашања за тоа што точно се случило во саботата и зошто, според тоа, остануваат. Според неговата околина, покојниот Станислав Томаш немал зависност од дрога, но според полицијата, тој ден имал дрога во себе, дури и до тој степен што тие биле причина за неговата смрт. Заклучоците на полицијата, кои при прелиминарниот претрес беа апсолутно сигурни дека полициската интервенција не може да биде причина за смртта, беа изненадувачки брзи. Покрај тоа, недовербата кон полицијата и нејзините практики е толку силна меѓу преживеаните што е тешко да се замисли верзија на приказната што би била прифатлива за сите.

„Jestli něco udělal, měli ho zavřít.“ Smrt v Teplicích budí v romské komunitě pochybnosti

 

Loading


Discover more from EU Romapress

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Discover more from EU Romapress

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading