Spread the love

БРИСЕЛ – Пукач уби две лица во близина на центарот на Брисел во понеделникот вечерта, што високи белгиски официјални лица го осудија како „терористички напад“.

Белгискиот премиер Александар Де Кро изјави дека му пренел сочувство на својот шведски колега „по вечерашниот страшен напад врз шведските граѓани“.

Полицијата соопшти дека истрели биле испукани во близина на Place Sainctelette и булеварот du Neuvième de Ligne нешто по 19 часот. а на местото на настанот веднаш биле испратени патроли. Стрелецот останува на слобода.

Потврдена е смртта на две лица, изјави портпаролот на бриселската полиција Илсе Ван де Кере, но повеќе детали не се достапни веднаш. „Истрагата е во тек“, рече таа.

Брисел го зголеми нивото на закана од тероризам на 4, максимум на скалата, според белгискиот национален кризен центар. Организацијата побара од луѓето да избегнуваат непотребни патувања и да покажат „зголемена будност“.

Шведска играше со Белгија на фудбалски натпревар на националниот стадион во северен Брисел. Играта сега е напуштена. Шведска беше на првата линија на удар од тврдокорните исламисти, поради постојаното палење на Куранот – вклучително и бранот летово што доведе Стокхолм да го зголеми нивото на безбедносна закана во земјата.

Де Кро додаде: „Моето најдлабоко сочувство до роднините на овој кукавички напад во Брисел. Ја следиме ситуацијата и бараме од жителите на Брисел да бидат внимателни“.

Белгиската министерка за надворешни работи Хаџа Лахбиб рече дека е „згрозена“ од „терористичкиот напад“, додавајќи: „Мора да се мобилизираат сите потребни средства за борба против радикализмот“, напиша Лахбиб на X.

Во соопштението на УЕФА се вели: „По осомничениот терористички напад во Брисел оваа вечер, по консултација со двата тима и локалните полициски власти, одлучено е квалификацискиот натпревар за УЕФА ЕУРО 2024 меѓу Белгија и Шведска да се прекине“.
Франција ги зајакнува граничните контроли

Реакцијата наиде од лидерите на ЕУ. Францускиот претседател Емануел Макрон рече „Нашата Европа е потресена“, додека италијанскиот премиер Џорџија Мелони рече: „Италија силно ги осудува сите форми на насилство, фанатизам и тероризам и изразува најдлабоко сочувство до жртвите и нивните семејства“.

По нападот, францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин објави дека Франција ќе ја зајакне својата гранична контрола со Белгија, според АФП.

Белгиската министерка за внатрешни работи Анелис Верлинден, министерот за правда Винсент Ван Квикенборн и Де Кро моментално се во Националниот кризен центар, во близина на кабинетот на премиерот во белгискиот главен град.

Градоначалникот на Брисел, Филип Клоус, рече: „По пукањето во Брисел, полициските служби се мобилизираат за да гарантираат безбедност во и околу нашиот главен град“ во соработка со Министерството на Верлинден.

Претседателката на Европскиот парламент Роберта Мецола рече: „Теророт и екстремизмот не можат да се инфилтрираат во нашите општества. Луѓето мора да се чувствуваат безбедно.

Омразата нема да победи“.

 

Loading


Discover more from EU Romapress

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Discover more from EU Romapress

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading