Spread the love

Германија

Национализмот отсекогаш бил карактеристика низ европскиот политички спектар, но неодамна имаше бум во поддршката од гласачите за десничарските и популистичките партии. Тоа е видливо од Германија, каде што AfD стана најголемата опозициска партија во Бундестагот, до Шпанија, каде што Vox стана трета по големина сила во парламентот.

 

 

Делумно, гласачите се фрустрирани од политичкиот естаблишмент, но тие исто така имаат загриженост за глобализацијата, имиграцијата, разводнувањето на националниот идентитет и Европската унија. Во Европскиот парламент, девет екстремно десничарски партии формираа нов блок, наречен „Идентитет и демократија“ (ИД).

Држави во Европа каде владеат или пак имат мнозински подржувачи на десничарските националисти:

Италија

 

 

Ненадејниот договор меѓу Пет ѕвезди и левичарската Демократска партија (ПД) го заврши мандатот на Салвини како министер за внатрешни рабтои .
Популарноста на Лигата се совпадна со последиците од финансиската криза и големиот прилив на субсахарски мигранти од Северна Африка во 2016 година . Како министер за внатрешни работи, г-дин Салвини ја предводеше антиимиграциската политика која ги забрани хуманитарните спасувачки бродови од италијанските пристаништа.
Неговата партија долго време имаше евроскептична репутација. Таа води во италијанските анкети и има 28 европратеници во 73-члениот блок ИД на новиот парламент на ЕУ.


Браќата на Италија, кои Мелони ги води од 2014 година, има основна и злобна блискост. Партијата формирана пред една деценија за да го пренесе духот и наследството на екстремната десница во Италија, која датира од Италијанското социјално движење (MSI), партијата што се формираше на местото на Националната фашистичка партија, која беше забранета по светската војна. II. Сега, само неколку недели пред 100-годишнината од Маршот во Рим – настанот од октомври 1922 година кој го доведе Мусолини на власт – Италија ја доби жената приемиерка која била поранешен активист на МСИ за премиер и влада вкоренета во фашизмот.

Германија

 

Во 2017 година, екстремно десничарската Алтернатива за Германија (AfD) влезе во федералниот парламент за прв пат со 12,6% од гласовите, со што стана најголемата опозициска партија во Германија.

Од своите почетоци како партија против еврото, таа се залагаше за строга антиимиграциска политика, го прифати непријателството кон исламот и ги скрши децениските антинацистички табуа. Уживаше во пораст на популарноста бидејќи Германија дозволи повеќе од милион мигранти без документи.

И покрај обидите на канцеларката Ангела Меркел да го заостри својот став за имиграцијата, партијата го додаде својот изборен успех и сега има претставници во секој покраински парламент.

Во октомври 2019 година , АфД дојде пред Демохристијаните (ЦДУ) на г-ѓа Меркел во источната држава Тирингија – шок за политичкиот естаблишмент.

АфД е најсилна во поранешната комунистичка источна Германија. Нејзините поддржувачи скандираат „Wir sind das Volk!“ (Ние сме народот) – емотивен слоган од антикомунистичките протести во 1989 година.

АфД е исто така евроскептична и Најџел Фараж, лидер на британската партија Брегзит, учествуваше во нејзината изборна кампања во 2017 година.

 

Обединето Кралтсво ОК

 

 

Партијата Брегзит беше јасен победник на европските избори во Обединетото Кралство во мај, и покрај недостатокот на места во Парламентот на ОК. Партијата инсистира на тоа дека Обединетото Кралство мора безусловно да ја напушти ЕУ: таа тврди дека тоа беше наложено со гласањето за напуштање на референдумот во ОК во 2016 година.

Шпанија

 

 

Една од најголемите политички приказни во Шпанија е ненадејниот подем на екстремно десничарската партија Вокс.

Шпанија ги одржа своите четврти општи избори за четири години на 10 ноември, а Vox се искачи на третото место, удвојувајќи ги своите места на 52. Таа влезе во парламентот само за прв пат во април. Вокс се опишува дека го брани единството на шпанската држава, со ветување дека ќе ги депортира илегалните имигранти и ќе ги укине законите против родово насилство.
Таа постигна големи придобивки со повикот за суспензија на автономијата за североисточниот регион Каталонија, откако сепаратистите не успеаја во нивниот обид за независност во октомври 2017 година.
Многумина веруваа дека Шпанците никогаш нема да поддржат екстремно десничарска партија поради нејзината историја под диктаторот Франциско Франко, кој почина во 1975 година. Оттогаш само едно место освои екстремно десничарски кандидат – во 1979 година.

Австрија

 

Партијата на слободата (FPÖ) стана единствената екстремно десничарска партија на власт во Западна Европа кога се приклучи на коалицијата како помал партнер со конзервативниот канцелар Себастијан Курц во 2017 година. Неговата Народна партија, заедно со централно-левичарските Социјалдемократи, долго доминираат австриската политика.
Како и во Германија, мигрантската криза што се разви во 2015 година, исто така, се сметаше за клучна за успехот на FPÖ, и прашање за кое долго време водеа кампања.
За време на своето време на власт, Партијата на слободата стана фатена во серија тркачки редови. Потоа, лидерот на партијата Хајнц-Кристијан Штрахе и шефот на парламентарната група Јохан Гуденус беа фатени во скандал поради видео „убодот“ снимен на Ибица во 2017 година.
Г-дин Штрахе поднесе оставка и последиците доведоа до напуштање на владата на крајнодесничарската партија, а поддршката за FPÖ нагло падна на 16% на изборите во септември.

Франција

 

 

И покрај напорите на лидерката Марин Ле Пен да ја направи крајната десница вкусна за мејнстримот во Франција, таа беше сеопфатно поразена од Емануел Макрон за претседателската функција во мај 2017 година.
Нејзиниот Национален фронт (FN) не успеа да се пробие на парламентарните избори следниот месец, а партијата потоа беше преименувана во Национален митинг (Rassemblement National).
Партијата на г-ѓа Ле Пен е против еврото и ја обвинува ЕУ за масовната имиграција, а таа најде заеднички глас со другите националистички и екстремно десничарски партии во Европа. Има докази дека протестното движење „жалти жолти“ (жолти елеци) привлече некои активисти од крајната десница.
Протестите против естаблишментот поради трошоците за живот го поставија веројатно најголемиот предизвик за претседателството на Макрон.
Некои жолти демонстранти вклучуваат антисемитска злоупотреба во нивната лута кампања .

Шведска

 

Антиимиграциските Шведски демократи (СД) остварија значителни придобивки на општите избори во 2018 година, освојувајќи околу 18 отсто од гласовите.
Партијата има свои корени во неонацизмот, но таа се ребрендираше во последниве години и првпат влезе во парламентот во 2010 година. Таа се спротивставува на мултикултурализмот и сака строга контрола на имиграцијата.
Сепак, како и кај многу земји прикажани овде, сликата е сложена. Шведска пречека повеќе баратели на азил по глава на жител од која било друга европска земја и има еден од најпозитивните ставови кон мигрантите .

 Финска

 

Екстремно десничарската партија на Финците беше тесно победена на второто место на општите избори во април 2019 година, со 0,2 отсто од левичарската Социјалдемократска партија (СДП) .
Неговиот успех беше изграден врз две политики: противење на имиграцијата и отфрлање на амбициозните политики насочени кон борба против климатските промени.
Тоа беше извонредно закрепнување за партијата која, исто така, имаше добри резултати на претходните избори во 2015 година, но оттогаш беше избледена во популарност поради партиските поделби.

Естонија

 

Естонската крајно десничарска Конзервативна народна партија на Естонија (ЕКРЕ) ги освои своите први места во парламентот на изборите во 2015 година.
Четири години подоцна, ЕКРЕ го удвои својот дел од гласовите на речиси 18 отсто , што ја прави трета по големина партија. Ја искористи таа моќ за да преговара за место во владата, бидејќи им се придружи на другите второпласирани партии Центар и Про Патриа за да ја спречи либералната лидерка Каја Калас да стане првата жена премиер на Естонија.
ЕКРЕ водеше кампања на антиимиграциска платформа, а исто така е критичен за истополовите бракови. Нејзиниот лидер, Мартин Хелме, еднаш рече дека само на белите луѓе треба да им се дозволи да се преселат во Естонија.

 Полска

 

Екстремно десничарската партија Конфедерација доби 6,8 отсто од гласовите на општите избори во Полска во 2019 година.
Но, главната приказна на изборите беше убедливата победа за конзервативната Право и правда (ПиС), која се врати на власт со 43,6 отсто од гласовите. ПиС е предводен од ветеранот антикомунистички борец, Јарослав Качински, чија основна поддршка е во рурална Полска, со нејзините длабоко вкоренети католички традиции. Партијата е силна на социјалната заштита, како и на национализмот, што ја прави прилично различна од многу други десничарски партии во Европа.
Контроверзниот ремонт на полското правосудство на владата на ПиС го стави во спор со Комисијата на ЕУ .

 Унгарија

 

 

Во 2018 година, унгарскиот премиер Виктор Орбан обезбеди трет мандат со убедлива победа на изборите на кои доминира имиграцијата.
Победата, рече тој, им даде на Унгарците „можност да се бранат и да ја бранат Унгарија“. Орбан долго време се претставуваше како бранител на Унгарија и Европа против муслиманските мигранти, предупредувајќи на заканата од „Европа со мешано население и без чувство за идентитет“.
Во март 2019 година, главната европска централно-десничарска групација, ЕПП, го суспендираше Фидес поради нејзиниот став против ЕУ.
Унгарија има две националистички партии – при што Јобик се обидува да избега од своето крајно десничарско минато и да им се допадне на центристичките гласачи – и доби 19 отсто од гласовите во 2018 година.

 Словенија

 

 

Иако ѝ недостигаше мнозинство, антиимигрантската Словенечка демократска партија (СДС) беше најголемата партија на овогодинешните општи избори .
Партијата е предводена од поранешниот премиер Јанез Јанша, поддржувач на унгарскиот Виктор Орбан. Тој рече дека сака Словенија „да стане земја која на прво место ќе ги стави благосостојбата и безбедноста на Словенците“.

 Грција

 

 

Антимиграциската, националистичка партија наречена Грчко решение доби 3,7 отсто на националните избори во Грција во 2019 година, давајќи ѝ 10 места во парламентот од 300 места.
Неонацистичката партија Златна зора веќе нема пратенички места во парламентот.
Фрустрацијата на гласачите поради континуираната економска слабост во Грција и мигрантската криза не се претвори во голем бран за екстремната десница.

 

Бугарија

https://www.bbc.com/news/world-europe-36130006

Loading


Discover more from EU Romapress

Subscribe to get the latest posts to your email.

Discover more from EU Romapress

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading