Spread the love

Според „Мојата Гогле мапа„ можеме да видиме колку е распрастрането по цела Европа бруталнаата полициска интервенција врз Ромите, Синтите и патувачите.

Ова Мапа ја офаќа цела Европа вклучувајки ја и Русија и Молдавија.

Ваквите полициски интервенции во многу случаеви завршија со смртни последици, некои со тешки телесни повреди и со пострауматизам.

Во овој дел ќе издвојиме по еден случај од секоја држава каде се регитсрани вакви случаеви, иако ги има многу поцвеќе со оглед на многу кои не се регистрирани ниту пак пријавени од разно разни околности.

Сите овие брутални полициски интервенции можете да ги прочитате на линкот подолу од овие издвоени случки.

Украина – Днипродержинск 30/04/06 :

Еден 18-годишен Ром беше уапсен како осомничен за силување и убиство на тинејџерка, постојано претепан од полицијата и принуден да признае злосторство што не го сторил. Според ромската организација „Ватра“ со седиште во Новомосковск, на 30 април 2006 година, мртвото тело на девојчето било пронајдено во куќа во близина на градилиште во Днипроџержинск. Девојчето било силувано и претрпено смртни повреди на главата извесно време во текот на претходната вечер. Попладнето на 30 април, локалната полиција го уапси 18-годишниот С.М., Ром, за осомничена вмешаност во силување и убиство. Неколку дена подоцна, полицијата даде признание потпишано од С.М., прогласувајќи одговорност и за силувањето и за убиството. Потоа С.М беше обвинет за силување и убиство и беше ставен во претходен притвор.

Неговиот адвокат, г. Поздњаков, го извести ERRC дека С.М., кој е неписмен, тврди дека полицијата го уапсила следниот ден. За време на притворот, С.М. пријавил дека полицијата го тепала сериозно, го задушила со пластични кеси, му ги бодела рацете повеќепати со остар метален пенкало и го принудувала да признае злосторства Откако беше обвинет, С.М. му рече на г. Поздњаков, неговите соученици исто така го претепале. Г-н Поздњаков изјави за ЕРРЦ дека за време на нивниот прв состанок, С.М. му рекол дека претрпел скршеница на вилицата, скршеница на колк, оштетени тапанчиња, испукани ребра и приближно 35 убодни рани на рацете предизвикани од остар метален пенкало уште од времето на апсењето .

Молдавиа – Хомоцеа 11/10/20

Ноќта на неделата на 11-ти октомври, 20-годишен Ром беше застрелан неколку пати од полицаец припадник на ИПЈ Вранчеа.

Романија – Страда Зибручулуи 05.05.20

Општинската полиција придружувана од жандармеријата влезе во заедницата Забраути со неколку автомобили. Во текот на инцидентот било изготвено огнено оружје и жандарми влегле во станови каде ги тепале Ромите и користеле солзавец во затворени простории.

Словачка- Карол Сендреи, Ревча 5-6 / 07/01

Полицијата го уби 51-годишниот г-дин Карол Сендреи во текот на ноќта на 5-6 јули во полициска станица во градот Ревча, приближно 50 километри западно од Кошице. Според извештаите во печатот, по тепачката во која г. Сендреј наводно бил вклучен во локален бар во селото Магнезитовце вечерта на 4 јули, г. Ондреј Худак, полициски службеник, отишол во домот на г. Сендреи и, според очевидци, го извлекле од неговиот дом и „пред викачки деца и жени му дадоа брутален ќотек“. Доцна попладне на 5 јули, г. Сендреи, наводно, отишол во домот на г. Ондреј Худак Ср., Градоначалник на Магнезитовце и татко на офицерот Худак. Таму, при влегувањето во куќата, тој наводно бил соборен на подот и силно претепан од Ондреј Худак kуниор. Во тепањето, наводно, се вклучил и самиот градоначалник. Г-дин Сендреи.

Унгарија – Јакуб Ричард, Кецкемет 25/07/04

Според Центарот за Роми во Будимпешта (РСК) од 2 август 2004 година, беа во тек форензички прегледи за да се утврдат причините за смртта на 19-годишниот г-дин Јакуб Ричард, маж од Рома, кој почина додека го бркаше три полицајци офицери во централниот унгарски град Кецкемет рано вечерта на 25 јули 2004 година. На денот на инцидентот, полицајците, наводно, го забележале г-дин Ричард, за кого постоела извонредна потерница, пред самопослуга во Кецкемет и следела потера . Еден од полицајците го фати г-дин Ричард и го закачи на земја, свртен надолу, притискајќи го на грбот со коленото. Г-дин Ричард почина на земја. Откако слушнале за смртта на Ричард, неколку членови на семејството се собрале на местото на настанот, опколувајќи го неговото тело и одбивајќи да и дозволат на полицијата да го отстрани.

Чешка – 26-годишен Ром, Децин 01/12/11

Еден 26-годишен Ром со дијагностицирана шизофренија почина во полициски притвор.

Според роднините, полициските службеници употребиле сила и вкус за време на нивната интервенција против него, иако човекот повеќе не давал отпор. За полицајците, исто така, се вели дека дале несоодветни изјави за бојата на кожата на младите; семејството се идентификува како Ромско.

Германија –Кемниц 18.04.2020
Според семејството, полицијата влегла во нивниот дом со снимање на камери. Тие бараа документи за лична карта, а потоа рекоа само „ах, бугарин“. Таткото се сеќава на полицијата како удира на вратата од нивната бања каде што била неговата ќерка во бањата. Тој се вознемири кога полицијата ја снимаше неговата гола ќерка откако тие влегоа во бањата. Активирач за насилството е можеби човекот кој со показалец гестикулираше полицајците за да молам да носи маска за лице во неговиот дом. Полицијата го грабна, му ги стави лисиците на рацете зад грбот и го турна на земја, каде што клекнаа на него и со крпа на главата ги потиснаа повиците кон неговата сопруга. Тој се сеќава дека лежеше на подот и молеше: „Те молам, те молам, те молам“ и „Вода, вода вода“.

Хрватска- Пишкоровец 01.01.18

На 10 јануари 2018 година, двајца полицајци дошле во куќата на Душан Балог, кој живее во ромската населба Пискоровец по наводна пријава според која тој држел нелегално оружје.

Според обвинението, полициските службеници го придружувале Душан од неговата куќа, го турнале на земја и го удирале со рацете, нозете и полициските палки по целото тело. Потоа го ставија на задното седиште од нивниот полициски автомобил, каде што еден полицаец го удри неколку пати во стомакот за време на неговото возење. Тие понатаму се обвинети за запирање на возилото, фрлање на повредениот Душан на земја и продолжување со нозете да го удираат по телото.

За време на овој напад, црниот дроб на Душан искина и тој крвареше во абдоминалната празнина. Еден обвинет службеник е дополнително обвинет дека му рекол на Душан за време на заздравувањето во болницата во Чаковец на 12 јануари 2018 година дека ќе го награди ако Душан не го обвини за неговото сведочење во кривичната постапка.

Србија-Нови Сад 22/09/01

Околу 2 часот по полноќ, двајца полицајци претепале и му скршиле рака на 14-годишниот Енис Мамутовски, од семејство на раселени косовски Роми.

Според сведочењето на момчето, дадено на 2 октомври 2001 година, во Центарот за малцински права со седиште во Белград, локален партнер на ЕРРЦ во Србија, Енис Мамутовски и уште пет други ромски деца собирале отпадоци од контејнери за отпад во центарот на Нови Тажен Додека трчале кон контејнер, двајца полицајци ги запреле. Еден од полицајците ги прашал децата што прават, на што тие одговориле дека собрале старо хартија. Наводно, еден од полицајците одговорил дека децата „лажат и крадат“, а со воки-токи ги удрил по главите Енис Мамутовски и една Ромка. Енис пријавил дека се исплашил и се обидел да побегне, но додека истрчал, истиот полицаец го извадил пиштолот и се заканувал дека ќе пука доколку Енис не запре. Кога момчето застана, службеникот му пришол и, наводно, започнал да ги клоца нозете на момчето; наскоро му се придружил и другиот офицер. Момчето потоа паднало на земја од силината на ударите. Додека тој се обидуваше да го заштити лицето со рацете, еден од полицајците го удри со нога по раката. Наводно, полицајците преку воки-токи проверувале дали момчето учествувало во кражба и го ослободиле откако добиле негативен одговор.

Бугарија –Ихтиман 08.02.18

Еден 64-годишен Ром беше убиен во рација на полицијата во раните утрински часови спроведена во населбата со мнозинство Роми, со поддршка на бугарската жандармерија.

Полицијата очигледно трагаше по четворица млади момчиња од околината и насилно влезе во повеќе куќи, викајќи, туркајќи и фрлајќи расни лажливости и злоставувања. Според семејството, постариот човек кој бил убиен седел покрај прозорецот и гледал на улицата кога пристигнала жандармеријата. Тој им рече дека „момчињата“ не биле таму и само деца и болни стари лица биле во куќата. Според нивниот извештај, полицијата потоа го турнала од столот и кон земјата каде починал кратко потоа. Семејството вели дека кога побарале полицијата да повика брза помош за да му помогне на човекот, тие едноставно се насмеале и заминале.

Македонија – Шуто Оризари 15/05/20

Еден 21-годишен Ром бил удрен од полициски автомобил пред неговата куќа во Шуто Оризари, некаде по 16:00 часот. По некое време, полициските службеници се вратија во неговата куќа и рекоа дека се работи за несреќен случај и се извинија. Потоа, неговото семејство го однело во болница на преглед, но полициските службеници ги пречекале таму и го привеле насилно. Го донеле во полициска станица каде бил сериозно претепан.

Подоцна бил вратен во болница каде бил прегледан и добил лекарско уверение со кое се потврди повредите здобиени за време на полициската бруталност. Случајот е пријавен и во полиција, а најавено е дека случајот ќе биде пријавен во Внатрешната контрола на Министерството за внатрешни работи.

Грција – Оранжерии 01/1998

Јоанис Карацијанопулос, беше застрелан во главата од полицијата за време на истрагата. Момчето, кое сега е целосно онеспособено, беше застрелано во притвор, а внатрешната истрага во Грција не успеа да донесе повеќе од мала казна за „мала небрежност“ за одговорниот службеник. Еден од вклучените полицајци изјави пред кривичниот суд дека „мнозинството Цигани се криминалци“.

Полицијата тврди дека момчето, на кое им ставиле лисици, им понудило да ги однесе полицајците на место каде што бил сокриен канабис; по пристигнувањето, полицајците тврделе дека ги отклучиле неговите лисици и тој се обидел да избега и го зграпчил пиштолот на офицерот, кој случајно се одвивал во борбата што следела.

Сепак, г-дин Карагијанопулос тврди дека полицијата го одвела, со лисици, на паркинг, каде што го претепале и му се заканиле дека ќе го убијат ако не им каже каде е скриена дрогата. Кога рече дека не знае такви места, тој беше застрелан во главата.

Албанија- Тирана 25/05/20

Двајца полициски службеници од општината со употреба на прекумерна сила приведоа еден Ром, кој собираше смет и пластика за да ги продаде. 

Италија – Пиза 06.04.12

30 роми (вклучително и 10 деца) беа протерани од локалната полиција. Неколку дена претходно беа иселени од истата област. Ромите изјавија дека локалниот полицаец Паоло Миliорини „е насилен човек. Тој удрил шлаканица на 15-годишно момче и турнал жена со едногодишно бебе во рацете. Тој исто така удрил во главата со лисиците на нејзиниот сопруг откако тој бил блокиран. Зошто не тепаа? “

Франција – Бонди 25-26 / 05/20

Во текот на ноќта од 25 до 26 мај, 14-годишниот Габриел ordорѓевиќ беше уапсен од полицијата во Бонди за кражба на скутер. Уапсен бил сериозно претепан од полицајци.

Медицинскиот извештај укажува на Габриел, кој тежи само 40 килограми, претрпел траума на лицето и кранијалните органи, придружена со повраќање, три скршени заби и „фрактура на левата максиларна положба на подот на орбитата“.
Во болницата тој изјавил дека бил уапсен од полициски службеници околу 1 часот по полноќ додека бил со пријател кој се обидувал да украде скутер. Двајцата млади бегаат во две спротивни насоки кога ќе видат како пристигнува полицијата. Апсењето нормално се случува за пријателот на Габриел, кого го ставаат на земја пред да го стават лисици и да го одведат. Габриел вели дека бил удрен со нога неколку пати во лицето.

Имаше три момчиња и жена“, вели тој. Ме ставија на земја, ми ставија едно колено на главата, едно колено на раменици, ми ги ставија лисиците. Русокосата жена ми ги држеше глуждовите додека брадест, прилично дебел агент ми ја шутна главата. „Дури после тоа беше однесен во полициската станица Бонди.

Холандија –Хертогенбош 21.04.20

Татко и два сина биле извлечени од нивниот дом и уапсени од полицијата. Мајката на семејството беше турната на земја од страна на еден офицер, а непропорционална количина на сила беше употребена за да се покори двајцата мажи.

Белгија-Кујлија 05/04/20

Вооружени полициски рации вклучени голем број офицери против две страници „Ромски патници“ во umумет и Кује, Шарлероа. Инцидентите резултираа со привремено одземање на приколките, апсење и ослободување на лица без обвинение, а семејства со деца и бремени жени останаа без покрив над главата. ERRC поднесе жалба во врска со непропорционалниот полициски одговор, за време на итна национална здравствена состојба, до Европскиот комитет за социјални права. Theалбата исто така беше поврзана со претходна жалба во врска со невидени рации на Травел за стопирање на страниците во мај 2019 година во Белгија, под кодното име Операција ШТРИК, во која беа видени над 1000 офицери кои истовремено напаѓаа на места низ цела Белгија.

Велика Британија – Харлоу, Есекс 20.09.2009

Полицијата употребила прекумерна принудена да уапси бремена патничка која имала напад во текот на инцидентот.
Инцидентот е снимен и испратен до „Травелс тајмс“:

Шпанија – Гонзало Монтоја, затвор Астуриас-Вилјабона, 01.07.18

Гонзало Монтоја, 29, беше шпански ромски затвореник, кој беше потврден мртов од предозирање со лекови на 7 јануари 2018 година од двајца затворски лекари во казнено-поправниот центар Астуриас-Вилабона. Но, само три часа подоцна, Гонзало „оживеал“ на масата во мртовечницата кога лекарот требало да изврши обдукција.

Земаше три дена вредни пропишани апчиња за депресија и анксиозност со едно движење, во обид да изврши самоубиство. Медицинскиот персонал во затворот остави затвореник со историја на обид за самоубиство во изолирана ќелија три недели за време на Божиќните празници. Тие исто така му дадоа пристап до смртоносна доза на лекови, му рекоа да се лекува самостојно и го оставија за време на викендот. Asociación Gitanas Feministas por la Diversidad (AGFD), ромска феминистичка невладина организација, се залага ова да се сфати како кршење на Протоколот за спречување на самоубиство во затвор.

Естонија-Фацима Александрович, Псков 24/05/02

На 20 мај 2002 година, Фатисима Александрович беше уапсена од полицијата во Псков и четири дена подоцна, на 24 мај 2002 година, таа почина како резултат на голем број сериозни телесни рани што ги здоби додека беше во полициски притвор.

На 20.05.2002 година во приближно 08:30 часот починатиот патувал во автобус во Псков заедно со нејзината снаа Вера Клајн. Тоа утро се сретнаа со цел да го посетат гинекологот на починатата бидејќи таа се сомневаше дека може да биде бремена. Г-ѓа Петухова, полицаец кој работеше за единицата за визи и пасоши во Полицискиот оддел во Псков, патуваше со истиот автобус кога сфати дека her недостасува чантата.

Г-ѓа Петухова рече во својата изјава „можеби [жена] од ромска националност може да го стори тоа“ .Таа
го известила нејзиниот колега, полицаецот Мамедов, дека нејзината чанта ја нема. Во автобусот трагаше офицерот Мамедов кој ја најде чантата под едно од седиштата во автобусот. Отсуство на дополнителни
информации, можеме да претпоставиме дека ништо не е украдено од чантата. Како и да е, полицискиот службеник
одлучи дека, бидејќи починатата Фацима е од ромска националност, таа најверојатно ја украла чантата, па ја уапси. Починатиот праша зошто, но полицаецот Мамедов ја удри по главата и и рече: „Само Циган може да ја украде чантата, кој друг?“.

Починатиот бил присилно однесен во Полициската станица и бил испрашуван во канцеларијата на
полицаецот Иванов, кој е одговорен за кривични дела. Вера Клајн, ромска роднина со
починала, смета дека причината што не била уапсена е затоа што се појавила помалку како личност од ромска националност.

Починатиот бил приведен и испрашуван во полициската станица околу три часа од
Иванов Дмитриј. Полицијата не го запиша нејзиното апсење во официјалниот регистар. Апсењето не е
заведено во извештаите на полициските службеници Мамедов и Иванов од 20.05.2002 година или во регистарот за административно уапсени лица, спротивно на Законот за кривична постапка.

 

 

Loading


Discover more from EU Romapress

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Discover more from EU Romapress

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading