NICE, FRANCE - JUNE 02: Kylian Mbappe of France takes the knee ahead of the international friendly match between France and Wales at Allianz Riviera on June 02, 2021 in Nice, France. (Photo by Valerio Pennicino/Getty Images) (Photo by Valerio Pennicino / GETTY IMAGES EUROPE / Getty Images via AFP)
Spread the love

Пред фудбалскиот натпревар Франнција и Германија француската фудбалски репрезентантивци клекнаа на колена во знак на подршка на борбата против расизмот.

Ваквиот став на француските фудбалери не помина без огорченост кај политичарите десничари.

Десничарските партии го започнаа хаштагот # #BoycottEquipeDeFrance Бојкотирај ја екипата на Франција.

Ериц Циоти политичар во Алпес Маритимес ( Ница) од редовите на Републиканците кој со своите политички идеологии е близу со Националното собирање РН на Мари Ле Пен по прашањето на имиграцијата го осуди таквиот гестм и ги праша репрезентативците зошто тоа не го сториле за жртвите на исламистичкиот терор или за полицајците убиени од варвараи.

Тимот мора да даде подршка за нашата полиција„ напиша Циоти на својот твитер профил.

Од друга страна пак актуелниот градоначалник на Ница Кристијан Естроси бил многу претпазлив за разлика на својот политички колега Циоти.

Тој на својот твитер профил го замоли националниот тим да каже јасно дека овој гест не е против француската полиција.

Министерката за спорт Роксана маракинеау нагласи дека го охрабрува овој гест, и дека спортот е одлична алатка за боба против дискриминацијата.

Таа посочи дека заедно со Влафдата на Франција ваквиот гест го запиша законот за принципите на Републиката која ке се посветува на заедно со државата да се бори против ова зло на расизмот.

Loading


Discover more from EU Romapress

Subscribe to get the latest posts to your email.

Discover more from EU Romapress

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading