Spread the love

O Roma ani diz Toplice kote so o Stanislav Tomas mulo pala ki policijakiri intervencija, avdi kergje protestija.

Ki vrama kana trebula sa te parunelpe o Stanisal spontano akava rituali barilo ko proptesti kova so buvljarsalilo dži ki policijakioro statcioni ani akaja diz.  Orgaizatorija taro akava protesti sine o Miroslav Broz rhaj o Josef Mike. O protetstantia koro 16 o sato mukle i policiakoro stacioni thaj cidingjepe adatar.

Ние сакавме да одржиме почитуван религиозен собир тука, а де факто има политички демонстрации“, рече Брош, додавајќи дека ја пријавил ситуацијата во полиција. Според него, виновен е звучниот систем, кој ја прекина услугата. „Ја изгубивме контролата врз демонстрациите затоа што другите групи имаат мегафони тука, па кој има мегафон е звучник“, рече Брош. „Демонстрациите ги водат странци“, додаде тој.

Маршот се спушти по улицата Хразни до Хусицка пред полициската станица. Луѓето извикуваа слогани: Полициски убијци или Стоп за расизмот, со цел да изразат несогласување со интервенцијата на полициските службеници. Силно облечени беа на лице место. Откако полицијата го повика собранието да се распадне и почна да врне, толпата се растури. Според портпаролот на полицијата Даниел Витек, демонстрантите го послушале повикот.

Полицијата во Теплице интервенираше во саботата, на 19 јуни, поради судир меѓу двајца мажи кои оштетија и странски автомобили. Според полицијата, кога пристигнала патролата, едниот лежел на земја со очигледни повреди. Додека полицијата му приоѓаше, тој стана агресивен и ги нападна, соопшти полицијата. Полицијата употреби принудни средства и повика брза помош, спасувачите започнаа реанимација во автомобилот, а петнаесетина минути подоцна доктор во болницата констатираше смрт на 44-годишен маж.

Форензичката обдукција ја отфрли врската помеѓу смртта и полициската интервенција, извештајот за обдукцијата укажува на изложеност на дрога, изјави претходно полицискиот портпарол. Претставниците на регионалната полициска дирекција Ести Над Лабем во четвртокот изјавија дека присилните средства што ги користела полицијата за време на операцијата соодветствувале на интензитетот на нападот.

Досега, сепак, ова се прелиминарни резултати од истрагата на Одделот за внатрешна контрола, тие не се конечни. Според нив, обдукцијата на починатиот не открила знаци на повреда на орган или задушување, мажот имал мет во неговото тело. Тој почина од срцева слабост. Полицијата инсистира на тоа дека смртта не била поврзана со операцијата.

Според Брош, кој е во контакт со неа, семејството на починатиот маж ќе се обиде да се испита неговата смрт правилно. „Веројатно ќе сакаме обдукција на противник“, додаде Броз. Тој смета дека погребот најверојатно ќе биде одложен.

Покрај претседателот на полицијата Јан Швејдар, интервенираните полицајци ги бранеа премиерот Андреј Бабиќ (АНО) и министерот за внатрешни работи Јан Хамажек (ČSSD). Генералниот инспекторат за безбедносни сили (ГИБС) објави дека во моментов не гледа кривично дело во однесувањето на полициските службеници и затоа нема да покрене кривична постапка.

Советот на Европа и чешкиот огранок на организацијата за човекови права Амнести Интернешнл, кои ја опишаа полициската интервенција како груба и незаконска, побараа темелна истрага за инцидентот. Според советот, снимката од инцидентот е вознемирувачка и покренува многу прашања. Моника Шимнкова, заменик јавен бранител на правата, исто така има намера да се справи со полициската интервенција. Изјавите на Бабиќ и Хамажек беа критикувани од граѓански членови на Владиниот совет за ромски малцинства, бидејќи според нив, тие ја поткопуваат довербата во непристрасноста на истрагата.

Шефот на Централниот совет на германски Синти и Роми, Романи Роуз, ја опиша интервенцијата на чешката полиција во Теплице како нехумана, одвратна и брутална. Советот, кој ги обединува ромските етнички групи во Германија, гледа сличност со случајот со црниот Georgeорџ Флојд. Тој почина во САД минатиот мај откако полицаец клечеше на вратот неколку минути.

 

 

 

 

 

Loading


Discover more from EU Romapress

Subscribe to get the latest posts to your email.

Discover more from EU Romapress

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading