Spread the love

I policija havljarela so jekh manuš
kuvgja ki Džamija Dine Hodža koro 14:30 ari palo lokalnikani vrama thaj
ratvargja pandže manušen kola so ki adaja vrama sine ani džamia.

O 34 beršengoro Burel sine astardo ko
than thaj si legardo ko panlipe.

O pandž ratvarde sine taro 22 dži ko
35 berša, sine legarde ano hospitali, thaj vakerdo si so nane ko dživdipaskoro
bilačipe.

Baši motivi i policija na havljarela
khanči.

Nekobor informacije kola so si
liferujme taro albansko media vakerena so akava manuš kergja jekh atako vi
agjar ano mart maseko kana vi agjar čhutikaja manglja te erel atako ko jek
autobuseskoro stacioni.

Pandž manuša si ratvarde ko atako
churikaja ki dćamija ki Tirana .

I policija havljarela so jekh manuš
kuvgja ki Džamija Dine Hodža koro 14:30 ari palo lokalnikani vrama thaj
ratvargja pandže manušen kola so ki adaja vrama sine ani džamia.

O 34 beršengoro Burel sine astardo ko
than thaj si legardo ko panlipe.

O pandž ratvarde sine taro 22 dži ko
35 berša, sine legarde ano hospitali, thaj vakerdo si so nane ko dživdipaskoro
bilačipe.

Baši motivi i policija na havljarela
khanči.

Nekobor informacije kola so si
liferujme taro albansko media vakerena so akava manuš kergja jekh atako vi
agjar ano mart maseko kana vi agjar čhutikaja manglja te erel atako ko jek
autobuseskoro stacioni.

 

Пет лица повредени во напад со нож во џамија
во Тирана

Пет лица се повредени во напад со нож во џамија во албанскиот главен град Тирана.

Полицијата соопшти дека еден човек влегол во џамијата Дине Хоџа околу 14:30 часот по локално време и ранил пет лица кои таму се славеле

34-годишен осомничен од Бурел е уапсен на местото на настанот и однесен во притвор.

Петте ранети, сите мажи на возраст од 22 до 35 години, биле пренесени во болница и не е соопштено дека се во животно загрозувачки услови.

„Полициските служби дадоа прва помош на повредените граѓани, кои беа пренесени во болницата за укажување  лекарска помош и се надвор од животна опасност“, се вели во соопштението на властите .

Полицијата не открива никаков мотив за нападот и го истражува случајот со обвинителите.

Се верува дека е првпат напад да се изврши во место за богослужба во оваа балканска земја.

Ахмед Калаја, имам на џамијата, рече дека вооружениот маж ги нападнал верниците и персоналот во време кога џамијата била полна за време на Рамазан.

„Се надевам дека не станува збор за терористички акт, туку за неурамнотежена личност“, изјави Калаја за локалните медиуми.

Шефот на муслиманската заедница во Албанија, Бујар Спахиу, исто така, го осуди нападот, повикувајќи ги властите да го расветлат настанот.

Извори на Еуроњуз Албанија велат дека осомничениот бил баран од полицијата за уште еден напад со нож на автобуска станица во Тирана во март. Ова не е потврдено од властите.


Discover more from EU Romapress

Subscribe to get the latest posts to your email.

Discover more from EU Romapress

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading